Winners24
Zasady gry w pokera Omaha Hi-Lo - Wersja do druku

+- Winners24 (http://www.winners24.pl)
+-- Dział: Bukmacherka (/forum-353.html)
+--- Dział: Kasyno i Poker (/forum-83.html)
+---- Dział: Poker (/forum-232.html)
+----- Dział: Zasady Pokera (/forum-233.html)
+----- Wątek: Zasady gry w pokera Omaha Hi-Lo (/thread-493.html)



Zasady gry w pokera Omaha Hi-Lo - Fanatyk - 12-24-2012 11:22

Dla wielu graczy jest to typowy wstęp do gier z pulą dzieloną high-low. Po opanowaniu podstawowych zasad gry w pokera Omaha, gracze w pokera online są gotowi stawić czoła nowemu wyzwaniu i opanować nowe strategie, poznając grę w pokera Omaha High- Low.

W przeciwieństwie do zwykłego pokera Omaha, w Pokerze Omaha High-Low pula dzielona jest między najlepszy i najsłabszy układ.

Aby zakwalifikować się do najsłabszego układu, gracz musi mieć pięć kart, które są 8 lub niższą kartą, bez żadnych par, (strity i kolory mogą wystąpić), im niższy układ, tym lepiej (Asy liczą się też jako słabe karty). Najlepszy niski układ to A-2-3-4-5.

Wysoki układ traktowany jest tak jak zwykle, gracz, posiadający najwyższy układ w hierarchii, wygrywa tę część puli. Jeśli nie pojawi się układ słaby kwalifikujący się do wygranej, wtedy układ najsilniejszy zgarnia całą pulę.

W Pokerze Omaha High-Low układ początkowy musi spełnić inne wymagania; układy zgodne ze strategią Omaha high-low to takie układy, które pozwalają zebrać całą pulę poprzez wygraną high i low - to one mają największą wartość.

Ta odmiana pokera jest idealna dla osób, poszukujących gier bardziej intelektualnych. Jest to też dobre wprowadzenie do gier mieszanych.


Poznaj zasady gry:

W przewodniku przedstawiamy konieczne kroki, abyś przy naszych stołach czuł się jak w domu. Umieściliśmy również mądre rady znakomitych graczy, których wyniki i doświadczenie na stronie Ladbrokes mówią same za siebie, hojnie poświęcili oni swój czas, aby przedstawić pomocne strategie gry oraz podzielić się innymi wskazówkami.

Jeśli chcesz przećwiczyć zdobytą wiedzę, ale chcesz się czuć dość bezpiecznie, oferujemy szeroki wybór stołów pokerowych do gry za darmo dostępnych na naszej stronie internetowej.


Zakłady w ciemno i znaczek dealera:

Na początku gry w pokera Omaha, czy jest to poker high-low czy tylko high, dwie rzeczy pozostają niezmienne: Znaczek dealera i zakłady w ciemno.

Znaczek dealera to krążek umieszczony przed graczem, wskazujący, kto w danym rozdaniu jest krupierem.

Zakłady w ciemno są obowiązkowe (gracze obstawiają zakład „w ciemno”, zanim zobaczą karty) i obstawiane są przez dwóch graczy, siedzących na lewo od znaczka dealera. Pierwszy gracz wnosi zakład małą w ciemno, a drugi dużą w ciemno. Mała w ciemno zazwyczaj wynosi połowę dużej w ciemno, chociaż w grach stolikowych w pokera Omaha bywa często tak, że obie ciemne mają identyczną wartość. Po każdym rozdaniu znaczek dealera przesuwa się o jedno miejsce w lewo, to samo dzieje się z zakładami w ciemno.


Variation (Odmiana):

Jak wynika z nazwy, Omaha Hi-Low ma inne wartości niż standardowa gra.

W standardowym pokerze Omaha gracze walczą o jedną pulę. W pokerze Omaha high-low (często zapisywanym jako hi-lo), pula podzielona jest na dwie części - jedna część za silny układ, a druga za słaby. W tym miejscu sprawa nieco się komplikuje, co często sprawia problemy nowym graczom. Właściwie jest to dość proste, ale wymaga chwili wyjaśnienia.

Tak jak w normalnym układzie, w pokerze Omaha gracz musi mieć dwie karty własne i trzy wspólne, ale w pokerze High low karty te nie muszą być takie same dla silnego i słabego układu - gracz może użyć jakiejkolwiek kombinacji dwóch kart dla każdej części puli i może użyć tej samej karty, a nawet dwóch kart dwa razy.

Jak zwykle najsilniejszy układ wygrywa w pokerze Omaha, zdobywając część puli dla wysokiego układu. To pozostaje bez zmian. Musimy jednak poświęcić chwilę na wyjaśnienie niskiego układu, który sprawia problemy nowym graczom.

Aby się zakwalifikować do niskiego układu, gracz musi mieć 5 kart, ósemkę lub niżej (bez par, a As może liczyć sie jako karta niska). Muszą być to 2 z kart własnych i 3 spośród kart wspólnych. Często może jedna zdarzyć się tak, że na stole nie będzie 3 kart o wartości 8 lub mniej. W takim przypadku nie ma niskiego układu, a wysoki układ zgarnia całą pulę.

Niski układ ustala się, odliczając od najwyższej karty. Jeśli gracz ma: 7,6,4,3,2, to byłby to lepszy słabszy układ niż 8,4,3,2,A, nawet jeśli kolejny niski układ ma niższe karty niż siedem. Kolejny przykład: 7,5,3,2,A w porównaniu do 7,5,4,2,A W tym przypadku znowu wygrywa pierwszy układ. Licząc od tyłu 4 jest kluczowa, 7,5, potem 3 przeciwko 7,5 potem cztery. Przy stritach i kolorach, nie liczących się do niskiego układu, najlepszy niski układ to teraz A,2,3,4,5 - układ znany także pod nazwą wheel. Jest duże prawdopodobieństwo, że nastąpi podział puli, szczególnie w części za niski układ.


Pre-Flop:

W pokerze Omaha High Low, w przeciwieństwie do pokera Texas Holdem, gracz otrzymuje 4 zakryte karty własne.

Kiedy gracz otrzyma karty własne nazywane pocket cards (lub hole cards), musi podjąć pierwszą decyzję - czy ma grać, czy nie. Gracz musi zdecydować czy wchodzi, czy nie, wyrównując lub podbijając zakład. Licytacja rozpoczyna się od pierwszego gracza siedzącego po lewej stronie znaczka dealera i odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara do momentu wyrównania wszystkich zakładów.

Gracz może spasować, wejść lub przebić.

Gracze, którzy będą chcieli pozostać w grze, muszą przynajmniej wejść (wyrównać) z zakładem dużej w ciemno LUB, jeśli poprzedni gracz przebił (podbił stawkę zakładu), wejść z zakładem co najmniej równym podbitej stawce. Gracz może zawsze spasować, gdy nadchodzi jego kolej.

Jeśli nikt nie podbił stawki i znowu nadchodzi kolej gracza, który postawił dużą w ciemno, gracz ten może przebić, jeśli chce. Jakakolwiek kwota wniesiona do puli przed rozdaniem kart liczy się jako ogólna kwota zakładu. Jeśli zakłady w ciemno wyniosły 1 USD (mała w ciemno) i 2 USD (duża w ciemno), nikt nie podbił stawki do momentu małej w ciemno, to gracz musi dodać 1 USD do puli, aby wyrównać do 2 USD, ponieważ przed rozdaniem kart zainwestował już 1 USD.

Po wyrównaniu zakładów rozdawany jest flop


Flop:

Flop składa się z trzech kart odkrytych wyłożonych na środek stołu. Są to karty wspólne, co oznacza, że są dostępne dla wszystkich graczy i mogą być użyte w utworzeniu jakiegokolwiek układu.

Następuje runda licytacji, rozpoczynając od gracza, siedzącego po lewej stronie znaczka dealera zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Gracz ponownie ma do wyboru: spasować (fold), wejść (call) lub przebić (raise). Czekanie to sytuacja, gdy nie postawiono zakładu, który gracz musiałby wyrównać; gracz ma zatem możliwość kontynuowania gry poprzez czekanie (oznaczające po prostu postawienie zerowego zakładu). Następuje licytacja, tak jak opisano powyżej, do momentu wyrównania wszystkich zakładów.

Następnie gracze otrzymują kolejną kartę.


Turn

Czwarta karta odkryta zwana turn (lub fourth street) wyłożona na środku staje się kolejną kartą wspólną. Następuje kolejna runda licytacji, tak jak opisano powyżej. Gracze, którzy zostali w grze do tej rundy licytacji, zobaczą ostatnią kartę.


River

Ostatnia karta to karta zwana river (lub fifth street), wykładana na środek stołu jako odkryta karta wspólna. Gracze mają teraz wszystkie możliwe karty. Celem gry jest zebranie najlepszego układu pięciokartowego z dziewięciu dostępnych kart (cztery karty własne i pięć kart wspólnych).

Następuje ostatnia runda licytacji, tak jak opisano powyżej. Gracze, którzy pozostali w grze po rundzie licytacji, przechodzą do kolejnego etapu, jakim jest wyłożenie kart.

Showdown (Wyłożenie kart):

Kiedy skończy się licytacja, gracze, którzy pozostali w grze, odkrywają swoje karty. Jeśli licytacja odbyła się w ostatniej rundzie, gracz który wykonywał jako ostatni pozytywny ruch (ostatni gracz, który wniósł zakład - nie ten, który wszedł) rozpoczyna teraz jako pierwszy. Jeśli wszyscy gracze w ostatniej rundzie licytacji tylko wchodzili, jako pierwszy wykłada karty gracz siedzący po lewej stronie znaczka dealera, następnie kolejni gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Gracz z najsilniejszym układem pięciu kart zgarnia pulę. W przypadku gdy gracze mają taki sam układ, pula zostanie między nich podzielona.

W grze w pokera Omaha high low kolor nie ma znaczenia, więc podział puli występuje dosyć często.

W przeciwieństwie do pokera Hold'em, w którym gracz może użyć jakiejkolwiek kombinacji kart własnych i wspólnych, w pokerze Omaha gracz MUSI użyć dwóch kart własnych, nie więcej i nie mniej, żeby stworzyć układ pięciokartowy.

Znaczek dealera przesuwa się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara do następnego gracza i rozpoczyna się kolejne rozdanie.


Źródło : http://poker.ladbrokes.com


RE: Zasady gry w pokera Omaha Hi-Lo - mateusz1111 - 12-30-2012 16:12

W Omaha poker gra się głównie na najlepszy układ, jednak odmiana high-low split (aka „Omaha Hi-Lo”, „Omaha hi/lo”, „Omaha high/low” itd.), w której połowę puli zabiera osoba z najwyższym układem, a drugą połowę osoba z najniższym układem, również jest popularna. W Europie głównie gra się w tą pierwszą odmianę Omahy, natomiast w USA wersja Hi-Lo ciągle zdobywa nowych miłośników. Zanim zaczniesz grać, najlepiej zapoznać się z dokładnymi zasadami, by w czasie gry nie popełnić błędu, spowodowanego nie zaznajomieniem się z nimi. Zasady Omahy bazują na zasadach Texas Holdem, z kilkoma jednak różnicami:

* Gracze otrzymują cztery karty kieszonkowe
* Gracze przy tworzeniu najlepszego układu MUSZĄ użyć dwóch kart kieszonkowych i trzech kart wspólnych
* Grać może maksymalnie 10 osób.

Każdy z graczy otrzymuje 4 karty kieszonkowe. Następuje wtedy pierwsza runda licytacji.

Rundy te są takie same jak w Texas Holdem:

* Preflop – Każdy gracz, zaczynając od tego na małej ciemnej, otrzymuje cztery karty.
* Flop – Krupier wykłada na stół pierwsze trzy wspólne karty
* Turn – Na stół wykładana jest czwarta wspólna karta
* River – Piąta i ostatnia wspólna karta wykładana jest na stół.

Gracz z najlepszym układem składającym się z pięciu kart wygrywa.
Uwaga: do stworzenia układu nie możesz użyć jedynie wspólnych kart – należy wykorzystać dwie karty z ręki.

Omaha Hi-Lo (8 or Better) Zasady

Omaha High-Low jest popularną wersją gry Omaha. Podstawowe zasady są takie jak w Omaha Holdem, który opiera się na Texas Holdem, ale są też pewne różnice, które sprawiają że gra ta jest pełna akcji i interesująca.

W grach Hi-Lo pula dzielona jest pomiędzy układ Hi i układ Lo. Te same karty mogą być użyte do deklarowania Hi i Lo.

Jedna ręka może wygrać obydwie połowy puli. Częstym tego przykładem jest "the Wheel", składający się z As-2-3-4-5.

Jeśli nie ma żadnej ręki kwalifikującej się do Lo, najlepszy układ Hi zgarnia całą pulę.

Przy podziale puli, układ Hi otrzymuje dodatkowe żetony, których nie da się już podzielić.

Poza tym, że wszystkie ogólne zasady są takie jak w innych grach, to aby dany układ kwalifikował się jako Lo, musi spełniać określone warunki. Oznacza to, że wygrywający układ Lo, może zawierać tylko karty o wartości niższej niż 9.

By kwalifikować się do niższej połowy puli, układ Lo musi składać się z 8, 7, 6, 5, 4 lub niższych kart. Dlatego właśnie gra ta nazywa się „8 or better", lub po prostu "Omaha 8".

Interesującą częścią zasad Omaha High-Low jest to, że strity i kolory nie liczą się przeciwko tobie, gdy kwalifikują się do układu Lo. Ponadto możesz używać różnych kart przy kwalifikowaniu układu Hi i układu Lo. Niektóre kasyna używają odmiany „9 or better” ale jest ona mało popularna..

Możliwe inne zapisy Omaha High Low: "Omaha Hi-Lo", "Omaha hi/lo", "Omaha high/low", "Omaha high-low".

Seven Card Stud Poker Zasady


Seven Card Stud jest najpopularniejszą odmianą dobieranego pokera. Naraz grać w nią może od dwóch do ośmiu graczy. Każdy z nich otrzymuje siedem kart. Trzy z nich może oglądać tylko on, natomiast pozostałe cztery widzą wszyscy gracze.

Cel gry

Stworzenie jak najlepszego pięciokartowego układu spośród dostępnych siedmiu kart.

Przymusowe stawki

Ante

Seven Card Stud jest standardowo rozgrywany z ante w wysokości 1/5 rozmiaru low limit bet. Każdy gracz musi włożyć ante do puli zanim rozpocznie się każde rozdanie. Ante nie liczy się w żaden sposób przy kolejnych podbiciach stawki.

Stawka wejściowa

Po pierwszym rozdaniu kart, gdy każdy z graczy ma jedną kartę odkrytą, osoba z najniższą kartą umieszcza w puli stawkę wejściową, czyli połowę wysokości low limit bet. Jeśli dwóch lub więcej graczy ma taką samą najniższą kartę, wówczas stawkę wejściową umieszcza ten, który znajduje się najbliżej rozdającego (po lewej jego stronie). Ruch ten wliczany jest do pierwszej rundy licytacji, więc jeśli nikt nie podbije stawki, nie będziesz musiał dorzucać nic do puli, by zobaczyć następne karty.

Rundy licytacji

Jest pięć rund licytacji. W fixed limit seven card stud wszystko podbicia muszą być równe wysokości low limit bądź high limi bet (w zależności od rundy licytacji). W pierwszych dwóch rundach wszystkie podbicia muszą wynosić tyle, ile wartość low limit bet. W trzeciej, czwartej i piątej rundzie muszą być równe high limit bet. Np. gdy grasz 3-6 seven card stud wszystkie podbicia w dwóch pierwszych rundach będą musiały wynosić 3$, natomiast w dalszych rundach 6$. Podczas jednej rundy licytacji dozwolone są maksymalnie trzy podbicia.

1. 3rd street - Gracz otrzymuje 2 karty, które widoczne są tylko dla niego oraz jedną kartę, którą widzą wszyscy gracze. Gracz z najniższą odkrytą kartą musi włożyć do puli stawkę wejściową, czyli ? low limit bet. Może także zdecydować się na podbicie stawki, wkładając do puli tyle, ile wynosi pełen low limit bet. Po tym kolejno, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, swoje ruchy wykonują pozostali gracze. Każdy z nich może spasować, sprawdzić lub podbić stawkę. Wszystkie podbicia muszą wynosić tyle ile wartość low limit bet.

2. 4th street - Każdy z graczy, którzy w pierwszej rundzie licytacji nie spasowali, otrzymuje czwartą kartę, która widoczna jest dla wszystkich. Wówczas osoba z najwyższym widocznym dla wszystkich układem (w tym momencie najwyższym możliwym układem byłaby para asów) wykonuje ruch jako pierwsza. Może spasować, czekać lub podbić stawkę. Jeśli dwóch graczy posiada taki sam najwyższy układ, wówczas jako pierwszy swój ruch wykonuje ten, który znajduje się najbliżej rozdającego (na lewo od niego). Gra toczy się podobnie jak w poprzedniej rundzie, a gracze wykonują swoje ruchy kolejno, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli na tym etapie któryś z graczy ma już parę wśród odkrytych kart, wówczas zarówno on jak i pozostali gracze mogą zdecydować się na podbicie równe low limit bet lub high limit bet. W przeciwnym wypadku wszystkie podbicia musza wynosić tyle, ile low limit bet.

3. 5th street - Gracze, które w poprzednich rundach licytacji nie spasowali otrzymują piątą kartę, która również jest odkryta. Gra toczy się tak jak w poprzednich rundach. Jako pierwszy swój ruch wykonuje gracz z najlepszym widocznym układem. Wyjątkiem jest jedynie to, że od tej rundy każde podbicie musi wynosić tyle, ile high limit bet.

4. 6th street - Wszyscy, którzy pozostali w grze otrzymują szóstą kartę, która również jest odkryta. Gracze postępują tak jak w poprzedniej rundzie, a wysokość każdego podbicia musi wynosić tyle ile high limit bet.

5. 7th street - Każdy z graczy otrzymuje ostatnią, siódmą kartę, która nie jest odkryta. Gra toczy się tak jak w poprzedniej rundzie. Wszystkie podbicia muszą wynosić tyle, ile high limit bet. W rzadkich przypadkach, gdy w tym momencie w grze pozostanie ośmiu graczy, nie wystarczy siódmej karty dla każdego z nich. Zamiast tego kładzie się wtedy na stole jedną kartę, która jest wspólna dla wszystkich graczy.

Odkrycie kart - Każdy, kto nie spasował w poprzednich rundach licytacji będzie mógł teraz pokazać swój układ. Osoba, która wykonywała ruch jako ostatnia pokazuje swój jako pierwsza, a następnie to samo robią kolejni gracze (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Każdy z graczy może pokazać swój układ lub go ukryć. Często zdarza się, że gracz nie chce pokazywać swojego układu, gdy wie już, że nie wygra puli, ponieważ nie chce, by przeciwnik wiedział, jakie karty rozgrywał.

Wskazówka: Większość poker roomów oferuje możliwość automatycznego ukrywania przegrywających układów, dzięki czemu pozostali gracze nie zobaczą jakie układy rozgrywałeś. Generalnie wybór tej opcji jest dobrym pomysłem.