Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Struktury i zasady licytacji w pokerze
Autor Wiadomość
Fanatyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 45
Dołączył: Jan 1970
Reputacja: 3
Post: #1
Struktury i zasady licytacji w pokerze
W pokerze występują trzy główne struktury licytacji: Fixed limit (FL - ustalony limit), Pot Limit (PL - limit puli) i No Limit (NL - bez limitu). Każda ma swoje zasady i format, który wpływa na wiele aspektów gry. Pojęcia takie jak pozycja i wybór układu mogą zależeć od rozgrywanej struktury, głównie ze względu na ryzyko związane z każdą z nich.

Fixed Limit (ustalony limit):

Jest to najbardziej podstawowa forma licytacji. Gracz podbija o ustalone stawki - ustaloną ilość razy. Jeśli mamy 2/4 USD w grze stolikowej w pokera Hold'em to:

Zakłady w ciemno będą wynosiły 1/2 USD

Gracze w pre-flopie mogą wnieść zakład 2 USD lub przebić poprzedni zakład o dokładnie 2 USD. Mogą być maksymalnie 3 przebicia (4 zakłady), po których gracze mogą tylko wchodzić lub pasować, ale nie przebijać.

Po flopie gracz znowu może wnieść zakład tylko o 2 USD wyższy. Można przebijać poprzedni zakład o 2 USD, nie więcej. Mogą być maksymalnie 3 przebicia (4 zakłady łącznie).

Z kartą turn limit wzrasta, gracze mogą wnosić zakłady o 4 USD wyższe i przebijać poprzedni zakład o dokładnie 4 USD. Mogą być maksymalnie 3 podbicia (4 zakłady łącznie).

Na riverze obowiązują te same zasady, co w poprzedniej rundzie.

Warto zauważyć, że w niektórych grach maksymalna liczba przebić nie ma limitu, jeśli w danej rundzie licytacji od początku bierze udział tylko dwóch graczy.

W strukturze z limitem częściej dochodzi do wyłożenia kart. Najczęściej tak się dzieje ze względu na stosunkowo niską kwotę, z jaką gracz może wejść, w porównaniu do wielkości puli.

Pot Limit (z limitem puli):

Limit puli odnosi się do maksymalnego zakładu, równego wartości puli w danym momencie. Użyjmy 1/2 USD jako przykładu:

W pre-flopie ciemne wynoszą 1/2 USD, jeśli gracz z pierwszeństwem ruchu chce przebić, to ma do wyboru: przebić minimalnie, czyli podnieść zakład do 4 USD lub przebić maksymalnie do 7 USD. Oblicza się to poprzez wejście za 2 USD - pula ma łącznie 5 USD (mała w ciemno 1 USD, duża w ciemno 2 USD, wejście 2 USD) i przebicie 5 USD do 7 USD,co daje całkowitą wartość zakładu.

Następny gracz może albo spasować, albo wejść za 7 USD, albo przebić. Jeśli będzie chciał przebić, stawka to albo minimum - 5 USD lub więcej (niż ostatnie przebicie), albo maksimum - 24 USD (1 USD mała w ciemno, 2 USD duża w ciemno, 7 USD w poprzednim zakładzie, wejście za 7 USD), tak że wejście za 7 USD po przebiciu za 17 USD daje zakład w wysokości 24 USD.

Wszystkie pozostałe rundy licytacji odbywają się zgodnie z tymi samymi zasadami, gracz może czekać w kolejnych rundach, a obliczanie wartości puli odbywa się zawsze w ten sam sposób. Łączna suma + wejście = maksymalne przebicie lub zakład. Nie ma limitu dozwolonych przebić. Nie wolno zmuszać graczy do poddania się, jeśli nie mają dość pieniędzy, by pokryć zakład - mogą wejść z posiadaną kwotą - mogą wtedy wygrać część puli, odpowiadającą procentowo części wniesionego przez nich zakładu.

Blefowanie może częściej występować w tej strukturze, ale wielu graczy widzi flopa za stosunkowo niską stawkę, konieczne więc jest bardziej przemyślana strategia licytacji i taktyka rozgrywania układu.

No Limit (Bez limitu):

Gra bez limitu jest najbardziej znaną z trzech struktur licytacji - jest też najbardziej zmienna. Gracze mogą grać ostrożniej, ponieważ jeden zły ruch może kosztować ich całą pulę. Z tego samego powodu w tej strukturze możliwe są przypadki najbardziej agresywnej gry.

Ponownie, weźmiemy pod uwagę 1/2 USD w pokerze Texas Hold'em jako przykład:

Pre-flop z małą w ciemno 1 USD i dużą w ciemno 2 USD, gracze mogą pasować, wchodzić lub przebijać, a jedyny wymóg to minimalne przebicie w wysokości 2 USD (lub wartość poprzedniego przebicia - nie jest to pełna suma poprzedniego zakładu, tylko wartość poprzedniego przebicia). Nie ma limitu maksymalnego; w każdej chwili gracz może postawić wszystko.

Po kolejnych rozdaniach licytacja przebiega na tych samych zasadach: w każdej chwili gracz może albo spasować, albo czekać, albo wejść lub podbić stawkę o wszystkie swoje żetony.

W tej strukturze potencjalny zysk jest ograniczony jedynie ilością posiadanych przez gracza pieniędzy. Potencjalne straty są również nieograniczone. Blefowanie i agresja to najbardziej odpowiednie elementy dla tego formatu licytacji, jednak źle obliczony blef może kosztować majątek. Struktura ta wiąże się z największym ryzykiem i największymi nagrodami i wymaga dużej kontroli, zrozumienia i odwagi.



Źródło : https://poker.ladbrokes.com
12-24-2012 11:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Struktury i zasady licytacji w pokerze - Fanatyk - 12-24-2012 11:34

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Copyright Winners24.pl © 2018

Hazard może uzależniać. Graj odpowiedzialnie.
Serwis przeznaczony TYLKO dla osób które skończyły 18 lat. Zakłady bukmacherskie nieodłącznie związane są w ryzykiem. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia skontaktuj się z serwisami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Serwis winners24.pl ma charakter informacyjny, nie nakłaniamy i nie zachęcamy do uprawiania hazardu.

Najpopularniejsze gry w kasynach online